Dinamikus szimuláció

Az új, épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendeletben is szerepel a dinamikus szimuláció fogalmának meghatározása: ,,az épület és az épülettechnikai rendszer időben változó viselkedésének modellezésére alkalmas számítógépes modellezési eljárás, mely képes figyelembe venni a dinamikusan változó külső és belső (igény oldali) hatásokat”. A megfogalmazásban a dinamikus hatások olyan időben változó hatások, melyeket egyszerű számítások során csupán átlagértékekkel lehetséges figyelembe venni, ezen átlagértékek viszont jelentős eltérést mutathatnak a tényleges értékekhez képest. Ilyen külső dinamikus hatás például az időjárás, míg belső hatásként a felhasználói szokások értelmezhetők.

Az épületenergetikai számítások legújabb eszköze tehát a dinamikus szimuláció, mely a hagyományos szezonális vagy havi számítási módszerekhez képest órás, vagy akár annál részletesebb időbeli felbontásban képes elemezni az épülettechnikai rendszerek fogyasztását – pontosabban figyelembe véve ezzel a dinamikus hatásokat. Mindez valós időjárási adatok és pontos felhasználói viselkedés figyelembevételével tehető meg.  Szimulációval ráadásul a fogyasztási adatok az egyes rendszerelemekre lebontva is megjeleníthetők, emellett például benapozás, komfortparaméterek vagy napenergiatermelés elemzése is lehetséges.

Az épülethasználati és -üzemeltetési adatok megadásával pedig a különböző épülettechnikai rendszerek egymásra hatása is vizsgálható, például az árnyékolástól erősen függő hűtési és világítási energiafogyasztás változása is szemléltethető.

Segítségével meglévő épületek üzemeltetési stratégiái vagy akár felújítási javaslatai is kidolgozhatók. A szimulációs elemzés hasznos lehet már az épület tervezési fázisában is: optimalizálható például az épület geometriája, illetve az ehhez leghatékonyabban párosítható gépészeti koncepció. Energetikai auditokhoz is használható, valamint már egyes pályázatok is megkövetelik alkalmazását, ráadásul a fenntarthatóságot is szem előtt tartó nemzetközi LEED minősítés kötelező eleme a dinamikus szimuláció.

Cégünk a nemzetközi gyakorlatban egyik legtöbbet használt szoftverrel, az EnergyPlus motorú DesignBuilder-rel végzi a dinamikus szimulációs számításokat. A szoftver képes energiafogyasztás, hőterhelés és hőszükséglet, benapozás, levegőminőség, életciklus költségelemzés és emissziós adatok számítására. Így a lehető legpontosabb képet kapjuk az adott épület működéséről.
© 2024 Planet Energy Magyarország Kft.
Minden jog fentartva.

Keresés